O projekcie

Kampania „Mamo, nie ryzykuj” ma na celu poszerzenie wiedzy krakowian na temat skutków picia alkoholu przez kobiety w ciąży.

Nagłaśniamy medyczne fakty, apele lekarzy i psychiatrów. Opisujemy dramatyczne historie dzieci z Płodowym Zespołem Alkoholowym i trudności, z którymi mierzą się ich rodziny.

Problem jest poważny. Według szacunków, w Polsce rocznie rodzi się prawie 8 tysięcy dzieci, których psychika i organizmy są uszkodzone przez alkohol.

Do picia w ciąży przyznaje się prawie 30% kobiet. To przerażające dane.

Chcemy dotrzeć do jak największej liczby krakowian i uświadomić im, że:


  • Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, którą może wypić kobieta w ciąży.
  • FASD to szereg zaburzeń w psychice, zachowaniu i wyglądzie dziecka, które mocno utrudniają jego życie.
  • FASD niszczy życie dziecka i całej rodziny.
  • FASD nie da się wyleczyć. Nie można z niego wyrosnąć. Uszkodzenia zostają na całe życie.
  • FASD nie dotyczy wyłącznie rodzin z problemem alkoholowym.
  • Dziecko z FASD może przyjść na świat w każdej rodzinie i nawet najlepszym domu.
  • Dzieci z FASD wymagają specjalnej uwagi i nauki dostosowanej do swoich potrzeb i ograniczeń.

Do kogo mówimy?


MAMY

W pierwszej kolejności kierujemy nasz komunikat do kobiet w ciąży. Wiemy, że picie przez nie alkoholu może wynikać z niewiedzy.

Przyszłe mamy, szczególnie w czasie rodzinny uroczystości i świąt, są narażone na zachęty do wzniesienia toastu. Słyszą zapewnienia, że jeden kieliszek wina nie zaszkodzi. To jest kłamstwo! Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, którą może wypić kobieta w ciąży.

BLISCY KOBIET

Chcemy dotrzeć do ich partnerów, mężów, braci, sióstr, koleżanek, kolegów, nauczycieli i znajomych z pracy. Oni mogą zwrócić uwagę kobiecie w ciąży, że nawet jeden kieliszek wina może poważnie zaszkodzić jej dziecku.

Bijemy brawo bohaterom, którzy uniemożliwili prowadzenie samochodu pijanemu kierowcy, odebrali mu kluczyki. Chcemy, by naturalne stało się grzeczne zwrócenie uwagi kobiecie w ciąży, która podczas imprezy chce wznieść toast alkoholem.

MŁODZI LUDZIE

Chcemy zwiększyć wiedzę na temat FAS wśród uczniów krakowskich szkół ponadpodstawowych i studentów. By dla tych, którzy dopiero rozpoczynają dorosłe życie, to, że w ciąży nie wolno pić alkoholu, było oczywiste.

NAUCZYCIELE

Chcemy zwrócić uwagę nauczycieli na ten ważny temat i przekazać im niezbędną wiedzę do wykorzystania podczas lekcji wychowawczych. Dajemy nauczycielom narzędzia, które pomogą w pracy z uczniami z FAS.

 

Kampania społeczna dotycząca tematyki FAS(D), Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych, występujących u dzieci matek pijących alkohol w czasie ciąży. Projekt finansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.